דף הבית >> חדשות >> "מלכודת הטלוויזיה" של דודו טופז ז"ל / רובי וינטרויב
 
 

בס"ד
 
"מלכודת הטלוויזיה" של דודו טופז ז"ל / רובי וינטרויב, בוגר מכון מאיר ומחבר הספר "הקודש שבחול"
 
 
שנה לזכרו.
דודו טופז ז"ל, נשמה מיוחדת. האיש שאהבנו לאהוב. יהודי שגרם לאנשים לחייך יחד איתו לאורך שנים, אדם שלוקח ללב, אדם מאמין שמלא בהרהורי תשובה.
בסרט "כשדודו פגש את אריה (דרעי)" בנסיעה לאומן, נסיעה של חשבון נפש והרהורי תשובה, טופז בסרט טובל במקווה, מניח תפילין ושואג "שמע ישראל".לאחר מכן הוא נרדף בידי עשרות מעריצים חרדים! שמבקשים ממנו ברכה. טופז לא מבין למה הם ניגשים אליו לקבל ברכה ואומר על עצמו "אני אפס, אלי הם באים לבקש ברכה?"
דודו אהב את הישראליות, את החום של האנשים, את האהבה והמנטאליות הישראלית.
התכלית של טופז בחייו לדבריו היה הרייטינג בטלוויזיה. למה? כי "כמה שהרייטינג יותר גבוה יש יותר אפשרויות לעזור לאנשים". כל תוכניותיו התבססו על כך: הראשון בבידור, הכל זז, הכל 10.
בלעשות טוב, טופז היה אמיתי וכנה (והיה חשוב לו להדגיש את זה), הוא פשט אהב לעשות מעשים טובים. היה לו גם תכנון להיות "בן גוריון" של איזור הדרום, ולפתח את האזור.
דודו לא הצליח להתמודד נפשית עם הגיל ושברו, עם הנפילה של "מלכודת הטלוויזיה". הוא עצמו טען "קח את היצר מאדם יוצר, והרגת אותו" (ציטוט מראיון עם רינו צרור).
כמובן שאף אחד לא נותן לגיטימציה ומצדיק את מעשיו בסוף חייו. הוא הודה בהם ואמר "זו הרגשה טובה לדעת שאמרת את האמת, ואני מצטער על מה שעשיתי, אני לא יודע מה קרה לי, התחרפנתי, לא יודע אם זה אגו פגוע או תערובת תרופות פסיכיאטריות שבהם השתמשתי בשנים האחרונות נגד דיכאון, וכו'..." (ראיון בחדשות).
לדודו "לא היה זמן" לשבת בכלא, והחליט להתאבד בתלייה בתא המעצר. במעשה ההתאבדות הזה שאפוף באצילות מסוימת, טופז החזיר את חובו לחבר'ה. קרניות העיניים שלו נתרמו להשתלה.
דניאל טופז בנו, הספיד אותו ואמר "על כל עשר שנים של טוב, נתינה והקרבה. היה חודש אחד שהיה קצת אחר. לעולם לא אתבייש ולא אפחד לומר שאבא שלי היה דודו טופז" (בהלוויה).
לדודו יש סנגור בדמותו של רבי נחמן מברסלב, שהבטיח שמי שיבוא על קברו בעיקר בראש השנה הוא יעשה לו טובה נצחית, דודו טופז היה שם בראש השנה ורבי נחמן יהיה שם בשבילו.
 
 
מתוך ראיון עם רינו צרור:
טופז: הלכתי שנה בלי עבודה, ואז רשת באה והציעה הצעה תעשה תוכנית "הכל זז". במקום 7% ריטיניג העליתי ל19%.רצו שאמשיך עוד שנה, ביקשו להוריד את המחיר. העליבו אותי. אמרתי אני אראה להם. עברתי לערוץ 10 כי הבנתי שנגד אבי ניר (מנכ"ל רשת שהוכה ע"י אנשים ששלח טופז)  - אין מה לעשות.
צרור: מה זה כנגד אבי ניר? אבי ניר הביא לך את "מלכודת הטלוויזיה" מאז ומעולם. עוד לא היה דבר כזה.
טופז: ספר להם, ספר להם.
צרור: אבי ניר מוציא מול ההופעות שלך בערוץ 10 תוכניות בערוץ 2 בלי פרסומת אחת כדי לחנוק אותך. והוא מוריד אותך ל7% רייטינג.
טופז: 7.6%
צרור: ואתה מושפל לחלוטין.
טופז: מושפל ועצוב...
 
מתוך ראיון עם ליאור סושרד:
טופז: היום בתחום שלנו (הבידור), אנשים הם זבל...
אנשים שהתדפקו על דלתי כדי שאני אכניס אותם לתוכנית, אצלי הם היו פעם ראשונה. הם ישבו במסדרון וחיכו שאני אכניס אותם, והכנסתי והם הפכו לכוכבים (הוא מונה כמה שמות).
אבל כשהיה לי רייטינג נמוך בערוץ 10, והייתי זקוק למישהו "כוכבי" כדי שייתן קצת השראה של הצלחה, אף אחד מהם לא החזיר טלפון.
אתה יודע שיש בארץ קבוצות אנשים שלא מחזירים טלפונים? זה פגיעה בכבודו של אדם.
 
מתוך סרט עם מנחם הרורוביץ:
מנחם: תגיד לי דודו, אתה אדם בודד? יש לך חברים?
טופז: ... (חושב) כן.
מנחם: אתה אדם בודד?
טופז: מאד.
מנחם: מה זה רייטינג?
טופז: רייטינג זה קוקה קולה. משקה שמתמכרים אליו. זה למצוא חן בעיני הרבה אנשים, גם אשכנזים, וגם ספרדים, גם עשירים וגם עניים, גם ילדים וגם מבוגרים... זה רמת מידה של הצלחה.